גוגל סין בדרך החוצה?


למי מכם שלא יודעים, דוראן מחוייבת בכל מאודה, ליצור אינטרנט טוב יותר בכדור הארץ. אנו מאמינים ששירות אמיתי לגולשים הוא המטרה שלשמה בכלל קיימת רשת האינטרנט. נכון, אנו גוף עסקי לכל דבר, אך לא אחת אנו אנו מסרבים לקדם פרויקטים שמטרותיהן אינן שירות אמיתי עבור הכלל, וגם תורמים מזמננו בחינם כדי לקדם מטרות שהם בעלי אופי חיובי ביותר.

התרגשנו מאוד לקרוא הבוקר הודעה רשמית שפרסם דייויד דראמונד, בבלוג הרשמי של גוגל. תרגמנו עבורכם את אותה הודעה (בהדגשות על המשפטים ששווה להפנים). תורגם ונערך על ידי גיא בכר, מה שנקרא – לא נגענו, רק תרגמנו:

גישה חדשה בסין
כמו ארגונים ידועים רבים אחרים, גם אנחנו בגוגל עומדים בפני התקפות האקרים בדרגות משתנות ועל בסיס קבוע. באמצע דצמבר האחרון, איתרנו מזימה רחבת היקף ומתוחכמת ביותר שמקורה בסין, אשר התמקדה על התשתית הארגונית שלנו ושהסתיימה בגניבה של קניין רוחני מ-Google. עם זאת, עד מהרה התברר כי מה שבתחילה נראה רק תקרית אבטחה היה משהו שונה לגמרי.

זאת לא הייתה סתם התקפה רק על Google. במסגרת החקירה שלנו גילינו כי לפחות עשרים חברות גדולות אחרות מתוך מגוון רחב של עסקים – כולל האינטרנט, האוצר, הטכנולוגיה, התקשורת ומגזר הכימי – נתקפו בצורות דומות. התחלנו ליידע את אותן חברות ואנו גם מצויים בתקשורת עם הרשויות הרלוונטיות בארה"ב.

יש לנו ראיות כי המטרה העיקרית של התוקפים הייתה גישה לחשבונות המייל של לקוחות Gmail של פעילי זכויות אדם סינים. בהתבסס על החקירה שלנו עד כה אנו מאמינים כי ההתקפה שלהם לא השיגה את מטרתה. בפועל רק שתי חשבונות Gmail הצליחו להיפרץ, והמידע שהושג הוגבל למידע על החשבון עצמו (למשל תאריך היווצרותו) ושורות הנושא של ההודעה. התכנים עצמם של ההודעות שנשלחו והתקבלו על ידי אותו חשבון נשארו בטוחים.

במסגרת חקירה עצמאית זו, גילינו באופן עקבי ורציף נעשו ניסיונות של צד שלישי להיכנס לחשבונות של עשרות משתמשי Gmail מקומיים (ארה"ב, סין ואירופה) שבעליהם הם פעילים ושוחרי זכויות האדם בסין. הניתור של הניסיונות לא נצפה דרך הפרת אבטחה ב-Google, וככל הנראה בוצע באמצעות הונאות דיוג או תוכנות זדוניות שהונחו במזיד במחשבי המשתמשים עצמם.

כמובן שמיד השתמשנו במידע שהושג כדי לבצע שיפורים בתשתיות ולשפר את האבטחה עבור גוגל ועבור המשתמשים שלנו. כשמדובר במשתמשים פרטיים, היינו מייעצים לאנשים לפרוס תשתית אנטי וירוס ואנטי תוכנות ריגול (חשוב לוודא את אמינותן של תוכנות אלו) במחשבים שלהם, ולהתקין טלאי אבטחה במערכות ההפעלה כדי לעדכן את האבטחה בדפדפני האינטרנט שלהם. תמיד כדאי להיות זהירים בעת לחיצה על קישורים המופיעים בהודעות מיידיות והודעות דוא"ל, או כאשר מבקשים מאיתנו לשתף מידע אישי כמו סיסמאות מקוונות. תוכל לקרוא עוד על המלצות האבטחה שלנו כאן. אנשים שרוצים ללמוד יותר על סוגים אלה של התקפות יכולים לקרוא את הדוח הזה של ממשלת ארה"ב (PDF), ואת הבלוג של נארט ווילניוב ואת המצגת על GhostNet שסייעה בריגול אחר האירוע.

הבחירה לשתף את הציבור הרחב בהתקפות האלה אינה רק בגלל ההשלכות של אותה מתקפה על הביטחון וזכויות האדם שהופרו, אלא גם בגלל שהמידע הזה מגיע הישר ללב ליבו של הדיון הגלובאלי בנושא חופש הדיבור. בשני העשורים האחרונים, תוכניות הפורמה הכלכליות בסין גרמו ליזמות לנסוק במדינה, והוציאו מאות מיליוני סינים מהעוני. אומה גדולה זו היא בהחלט בלבה של ההתקדמות הכלכלית והפיתוח בעולם כולו.

בינואר 2006, החלטנו להשיק את Google.cn (גוגל הסיני), מתוך אמונה כי היתרונות של גישה מוגברת למידע עבור אזרחי סין, ואינטרנט חופשי ופתוח יותר, גוברים על חוסר הנוחות שלנו להסכים לצנזר תוצאות כאלה ואחרות. זאת בזמן שהבהרנו חד משמעית כי "אנו עוקבים אחר התנאים הצנזורה בסין, לרבות חוקים חדשים או הגבלות אחרות על השירותים שלנו. במידה ונראה שאיננו יכולים להשיג את המטרות שתוארו לא נהסס לשקול מחדש את הגישה שלנו בסין."
חשיפת ההתקפות וניסיונות הריגול המתוארים כאן, וזאת בשילוב עם ניסיונות חוזרים ונשנים בשנה האחרונה להגביל את חופש הביטוי באינטרנט – הוביל אותנו למסקנה שאנו צריכים לבדוק את הכדאיות של הפעולות העסקיות שלנו בסין. החלטנו שאנחנו כבר לא מוכנים לצנזר את התוצאות שלנו על Google.cn, ולכן בשבועות הקרובים נדון מחדש עם ממשלת סין על הבסיס עליו אנו יכולים להפעיל את מנוע החיפוש ללא פילטר במסגרת החוק, אם בכלל. אנו מכירים בעובדה שהדבר יכול להוביל לסגירה של Google.cn ואולי גם את משרדי החברה שלנו בסין.
ההחלטה לבדוק את הפעילות העסקית שלנו בסין הייתה ועודנה מאוד קשר, ואנחנו יודעים שזה יהיה פוטנציאל של השלכות מרחיקות לכת. אנו רוצים להבהיר כי המהלך הזה היה מונע על ידי המנהלים שלנו בארה"ב, וללא ידיעה או מעורבות של העובדים שלנו בסין, אשר עמלו והשקיעו את מלוא מרצם כדי להפוך את Google.cn למה שהוא היום. אנו מחויבים לפעול באחריות כדי לפתור את הבעיה הקשה שנוצרה.

דיוויד דראמונד, סגן נשיא בכיר לפיתוח עסקי, מנכ"ל משפטי ומזכיר"

גוגל סין

המשפט האחרון שהודגש – "אנו רוצים להבהיר כי המהלך הזה היה מונע על ידי המנהלים שלנו בארה"ב, וללא ידיעה או מעורבות של העובדים שלנו בסין", מתאר לטעמי את שלטון האימים הקיים בסין כיום… למה בעצם חשוב היה להדגיש שהעובדים הסיניים לא היו קשורים לחקירה אם לא כדי להגן עליהם מפני משהו?

  • Share/Bookmark

תגיות: , ,

11 תגובות ל: "גוגל סין בדרך החוצה?"

  • אבירם says:
  • גיל says:
  • guy says:
  • אבנר says:
  • אבנר says:
  • גיא בכר says:
  • אבנר says:
  • גיא בכר says:
השאר תגובה

עליך להיות מחובר כדי להגיב.