וירוס חדש משתלט על הפייסבוק


בהמשך לפוסט הקודם שמסקר את אחת האפליקציות הנוראיות שרצו לאחרונה בפייסבוק וגנבו פרטים ופרופילים שונים, קם גל חדש של פריצות. שבו משתלטת תוכנה זדונית על הצ'אט בפייסבוק ושולחת הודעות להפיץ את עצמה בין המשתמשים והחברים השונים. אותה אפליקציה משתלטת על הפרופיל, גונבת ממנו מידע וכן הלאה .

התופעה הזו של תוכנות זדוניות אינה חדשה, בעבר לפני עידן הרשתות החברתיות תוכנות אלו רצו במייל, סוסים טרואינים המסווים כדבר אחר, משכנעים אותנו להתקין דבר מה במחשב או ללחוץ על דבר מה, אותה פעולה הייתה גוררת התקנה של תוכנה זדונית הנועדה לרחרח במחשב שלנו ולגנוב מידע יקר ערך, החל מססמאות של הדפדפנים השונים ועד לפרטים בנק, מסמכים ותמונות.

התוכנה הזדונית שולחת לי הודעה בצ'אט שאתחבר לאפליקציה מסוימת בצירוף הודעה מזויפת מהמשתמש

כפי שניתן לראות בתמונה, ללא בושה התוכנה מחברת הודעה מזויפת ושולחת את עצמה אליי וכמו כן לעוד משתמשים רבים, זו ההודעה השלישית שאני מקבל מהחברים שלי. כל פעם חבר אחר שולח לי הודעה בנוסח דומה עם קישור מעט אחרת, האפליקציה הזו היא אסון כמו אחרות והתקנתה גוררת בדיוק תופעות כאלה.

במאמר על גניבת זהויות שכתבתי בבלוג השני שלנו, ציינתי את הדרכים שניתן להתמודד עם התופעה הזו. אחת המהדרכים היא כמובן לא להתקין שום אפליקציה שלא נבדקה קודם לא משנה כמה מפתה היא נשמעת, האפליקציות האלה הן במסווה של משהו אחר, לא מזמן רצה אפליקציה שהבטיחה לך קבלת Farm Ville Cash בחינם, בדרך כלל אלו אפליקציות שנועדו לגנוב את פרטי האשראי של המשתמש או פרטים אחרים כמו שניתן לקרוא על הונאות כרטיסי אשראי בפייסבוק

כדי להימנע מהתקנת אפליקציות כאלו, וכדאי לשים עין טוב טוב על הודעות שמקבלים מהצ'אט בפייסבוק ולא ללחוץ על כל קישור. הדרך הכי טובה לזהות היא לראות האם ההודעה אופיינית לבנאדם. בדרך כלל היא באנגלית (כאשר רוב החברים שלי כותבים בעברית) דבר שני היא מציעה לנו מייד ללחוץ על משהו בטענה שאולי אנו מופיעים שם או שנקבל מתנה חינם (פישי כבר מההתחלה)

  • Share/Bookmark
השאר תגובה

עליך להיות מחובר כדי להגיב.