גוגל +1 – כפתור הלייק של גוגל


GooglePlus1

אתמול, 30/03/2011, הודיעה גוגל על שירות ההמלצות החברתיות החדש שלה – Google +1.
המהלך נובע ככל הנראה מניסיון חוזר של גוגל לתת מענה חברתי כלשהו (על רקע כוחה ההולך וגובר של פייסבוק, ועלייתם של מנועי חיפוש וקטלוג על בסיס סוציאלי וחברתי), זאת למרות שמועות עיקשות על כך שגוגל מפתחת רשת חברתית משל עצמה (שמועות שבכירי גוגל מכחישים שוב ושוב). כעת, גוגל החליטה לעשות מעשה והחלה את שירות גוגל +1 וזאת למרות שלגוגל יש את Google Social Search, אשר משלב בתוצאות החיפוש גם תוצאות מרשתות חברתיות אך המטרה של גוגל היא ליצור מנגנון אשר יציג לנו המלצות של אנשים אותם אנו מכירים ולאו דווקא המלצות של אנשים איתם אין לנו קשר.

מהו גוגל +1?

בעתיד, כאשר נבצע חיפוש בגוגל, נוכל לראות ליד לחצן זכוכית המגדלת (אשר מאפשר לנו תצוגה מקדימה של האתר) כפתור מרובע עם הסימון 1+ בתוכו, כך למעשה נוכל לסמן אתר זה כמומלץ. חברינו אשר יבצעו חיפוש בעתיד יראו כי אתר זה קיבל +1 ויוכלו לראות איזה חבר המליץ על האתר ולמעשה ידעו כי אדם הקרוב אליהם נעזר באתר הספציפי וקיבל את אשר חיפש, בדומה לכפתור הלייק של פייסבוק רק שבמקרה הזה, כפתור הלייק של גוגל מיועד לאתרים המופיעים בתוצאות החיפוש בלבד ואינם יוצרים ספאם כל פעם שמישהו ילחץ על לייק בגוגל. בעתיד גוגל תשיק תוסף המאפשר את הוספת כפתור ה-+1 לעמודים באתר.

איך עושים +1 בגוגל?

על פי ההצהרה של גוגל, השירות יושק בקרוב אך ורק לגוגל העולמית – Google.com ובעתיד לשאר המדינות.
על מנת שתוכלו להשתמש בשירות הלייק של גוגל, עליכם להיות בעלי חשבון גוגל, לפתוח פרופיל ב- Google Profiles (כמובן שעל הפרופיל להיות משודרג לפרופיל החדש) ולאחר מכן להיכנס לעמוד "כפתור +1" (+1 button) ב- Google experimental labs וללחוץ על כפתור "Join this experiment".
חשוב לזכור שגוגל מאפשרת לחבריכם לראות כל +1 שעשיתם וכמובן שתוכלו לראות רשימה של כל האתרים להם עשיתם "לייק" בגוגל ולהיכנס אליהם שוב או למחוק אותם, דרך הפרופיל שלכם בגוגל.

עשיתי +1 בגוגל – איזה חברים יראו את זה?

גוגל מסבירה כי החברים אשר עתידים לראות את המלצותינו הם אלה אשר מופיעים ברשימת הצ'אט שלנו בג'ימייל, אנשי קשר שיש לנו ובעתיד אפילו יתכן שיתוף פעולה עם אתרים כמו טוויטר ואחרים. כמו כן, כל אדם אשר עוקב אחריכם ב- Google buzz (אותו ניתן לבטל) או ב- Google Reader (ניתן לשינוי בהגדרות) יהיה חשוף ל-1+ שלכם בתוצאות החיפוש וזאת מכיוון שה"לייק" של גוגל מוגדר כציבורי ולא פרטי.
כמו כן, גוגל מסבירה שבמידה ואנו רוצים לדעת עם אילו אנשים אנו בקשר, נוכל לעשות זאת על ידי כניסה ל- Social Circle and Content ב- Google Dashboard.

גוגל +1 – המהפיכה של גוגל מתחילה?

כפי שניתן לראות, גוגל מודעת היטב לכוחה של פייסבוק, אך היא לא מוכנה לשבת בצד ולאפשר לפייסבוק ליצור מנוע חיפוש מונחה המלצות ללא נסיון מצידה.
חשוב לזכור כי גוגל לא מציגה את הצעד הזה כמהלך אשר אמור לתת "מלחמה" לפייסבוק (למרות שהחל השימוש במושג "כפתור הלייק של גוגל"), אלא כשירות אשר ייעל את תוצאות החיפוש עבור הגולשים, דבר אשר מושתת על העקרונות של גוגל, וכחלק משלל התוספים והאפשרויות אותן מציעה גוגל למשתמשים בשירותיה.
לא ניתן להסיק האם שירות גוגל +1 יהווה בסיס לשירותים עתידיים (ע"ע הרשת החבריתי של גוגל), אך ללא ספק מדובר בצעד חשוב מצידה של גוגל, אשר שואפת לשפר את איכות תוצאות החיפוש ולבסס את מעמדה כמנוע החיפוש מונחה המלצות הראשון.
אני אישית מעניק לגוגל +1.

סרטון ההסברה של גוגל לשירות החדש:

  • Share/Bookmark
השאר תגובה

עליך להיות מחובר כדי להגיב.